„Pozítří letím na dovču do Turecka, bude to super! Máme vybraný skvělý hotel hned u pláže, all inclusive, na výlety už jsme také koukali. Jenom mám ještě tu rýmu a pořád ucpaný nos, víš…“ Okamžitě jsem zpozorněla a v hlavě se mi rozblikala varovná kontrolka. Rýma, letadlo… s rýmou do letadla?! Počkat, počkat… Ještě než mi začala kamarádka vyprávět o tom, jak jí moře s nachlazením a problémy s dutinami určitě pomůže, jsem ji zarazila a začala vyprávět naopak já jí:
Při těchto fázích letu dochází v kabině letadla ke změnám tlaku, které se snaží naše tělo vyrovnat. Tyto změny člověk pocítí nejvíce v oblasti středního ucha.
Při startu letadla (stoupání) vzniká přetlak, který „vytlačuje“ (prohýbá) ušní bubínek směrem ven a to většinou nedělá žádné problémy. Při odchodu tohoto přetlaku můžete cítit praskání v uších, což je zcela normální a nic se neděje.
Při přistání letadla (klesání) dochází ale k opačné situaci – vzniká podtlak, který „vtlačuje“ (prohýbá) ušní bubínek směrem dovnitř a to může způsobit problémy. Pokud je člověk zdravý, pomůže si s vyrovnáním tlaku jednoduchými triky (viz níže). Ovšem má-li rýmu, nebo akutní zánět nosohltanu, koleduje si o velké bolesti a případné další zdravotní následky.
Co se tedy děje v dutinách při přistání, máte-li rýmu? Při akutním zánětu nosohltanu jsou sliznice nateklé a Eustachova trubice není průchodná. Vzduch se musí při přistání do středního ucha dostat, ale nateklá E. trubice mu v tom brání, protože se chová jako jednocestný ventil. Podobně se chovají i ucpané vedlejší nosní dutiny při rýmě – je obtížné kvůli nim vyrovnat tlak.
A jak to pocítíte vy? Kromě zpočátku zalehlých uší + velkého tlaku v nich vás začne hodně bolet hlava a přidá se silné píchání/bodání v uších, které může být až nesnesitelné. Teď nijak nepřeháním. Cestující to popisují jako šílenou bolest, která se nedá vydržet. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit. Za svých 8 let profesního a X let neprofesního létání jsem to zažila bohužel dvakrát na vlastní kůži … a musím říci, že jsem měla sto chutí „rozmlátit si“ hlavu o stěnu letadla. A teď si vezměte, že toto musíte vydržet – v lepším případě – 20 až 30 minut (po celou dobu klesání letadla na přistání).
Existuje několik jednoduchých triků, díky nimž si sami můžete od zaléhání uší při přistávání letadla ulevit.
Když se tedy vrátím zpět k otázce, zda letět, či neletět s rýmou, tak už jistě tušíte, jak vám na ni odpovím 😉 Rozhodně to nedoporučuji… Ta bolest a případné další problémy, které z toho mohou vzniknout (např. vpáčený ušní bubínek), za to nestojí. Než poletíte, dobře zvažte celou situaci. Pokud ale opravdu není zbytí a vy letět musíte, myslete na to při svých přípravách na let a nezapomeňte si přibalit na palubu letadla nosní kapky!
Pokud děťátko bolí při přistání uši, pomáhá kojení, cucání dudlíku, pití z lahvičky, u větších dětí pak cucání bonbónu. A pozor! Děti nesmí používat doporučené kapky Sanorin (až od 15 let věku) a pokud jsou malé, tak také nezvládnou provést výše zmíněný Valsalvův manévr.
Má-li malé dítě rýmu, je nachlazené, či má dokonce zánět středouší, neberte ho do letadla, mohli byste mu tím opravdu ublížit!
Přeji vám, ať vás před letem netrápí žádné zdravotní problémy a na palubu letadla nastupujete vždy zdraví jako řípa! 🙂