Nedávno jsem se bavila s kolegyní v práci o letních dovolenkových destinacích. Dávaly jsme si tipy na různá zajímavá místa, a jak už to u letušek bývá, rozhovor se automaticky stočil k cestování letadlem – kdy letět, s jakou společností atd. S nadšením mi začala vyprávět, jak vždy letí CELÁ její rodina: ona, manžel, dcera… a pozor, to není vše… také jejich pejsek 🙂
Každý, kdo má doma pejska, mi určitě dá za pravdu v tom, že je pejsek plnohodnotným členem rodiny a když má rodina někam odcestovat bez něj, nebývá to moc „veselé“. Řeší se, jak se o něj v nepřítomnosti nejlépe postarat, u koho bude atd. Ale co kdybyste si ho vzali na dovolenou s sebou?
Věděli jste, že si můžete vzít vašeho zvířecího miláčka s sebou do letadla? Že s vámi může letět nejen pes, ale i kočka, nebo např. králík?
Čtěte dále a dozvíte se, co a jak přesně udělat, abyste už nemuseli nechávat svého čtyřnohého kamaráda doma, ale mohl si užívat dovolenou s vámi.
Co je třeba udělat nejdříve?
- Nejprve si ověřte, zda daná letecká společnost umožňuje přepravu zvířat, kterých konkrétně a za jakých podmínek. Tyto informace získáte na internetových stránkách či telefonní lince aerolinek. Pokud budete volat na infolinku, rovnou si zjistěte cenu letenky pro vašeho zvířecího miláčka (pohybuje se cca kolem 50 € za jednu cestu).
- Pro jistotu ještě kontaktujte ambasádu země, do které letíte, a ujistěte se, že do dané země můžete zvíře přepravit.
- Podívejte se na stránky Státní veterinární správy ČR a najděte si na nich, jaká zdravotní omezení platí pro konkrétní destinaci.
- Rezervujte si místo v letadle pro vaše zvířátko s dostatečným časovým předstihem před samotným letem. Může se vám totiž také stát, že nápad cestovat s domácím mazlíčkem bude mít na vašem letu více cestujících a tím pádem se na vás už nemusí dostat (počet zvířat přepravovaných v letadle je limitován).
Co budete řešit konkrétně se zvířátkem před letem?
- Nechejte prohlédnout zvířátko veterinářem a vyžádejte si od něj potvrzení pro let. Sdělte veterináři, kam poletíte – dle toho on pak může podat zvířeti tabletku proti parazitům. Pokud váš mazlíček ještě nikdy neletěl, není zvyklý přepravovat se ve schráně, nebo má stres z cestování, je dobré zeptat se veterináře i na případné utišující léky.
- Potvrzení od veterináře si přiložte k pasu zvířete (povinnost mít vlastní pas pro každé zvíře je od roku 2004).
- Zkontrolujte platnost čipu nebo čitelnost tetování (to musí být starší než 3. července 2011).
- Zkontrolujte také očkovací průkaz zvířete (je součástí pasu). Pes, kočka nebo fretka musí být očkováni proti vzteklině a je třeba mít s sebou o tom potvrzení od veterináře (to je platné 21 dní po základním očkování, nebo ode dne přeočkování).
Jaké jsou možnosti přepravy zvířete?
- v kabině letadla spolu s vámi (jako kabinové zavazadlo)
- v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo, nebo jako zboží (cargo)
V tomto článku se budu zabývat přepravou zvířat přímo na palubě letadla. Článek o přepravě zvířat v nákladovém prostoru letadla pro vás v tuto chvíli připravuji.
Přeprava v kabině letadla
Mít svého mazlíčka přímo u sebe v letadle si určitě přeje každý páníček, je to ten nejpříjemnější způsob přepravy pro oba. Zvíře není tolik vystresované a páníček ho má neustále na očích. Abyste tuto možnost mohli plně využít, je potřeba splnit následující podmínky:
- zjistit si u dané letecké společnosti, zda umožňuje přepravu vašeho zvířátka na palubě letadla (např. u ČSA s vámi v kabině může cestovat pouze pes, kočka, králík nebo činčila; u Travel Service pouze pes, kočka)
- zvíře musíte přepravovat ve speciální schráně, která splňuje požadované rozměry (např. u ČSA max. 43 x 30 x 27 cm, u Travel Service max. 55 x 35 x 35 cm), má nepropustné dno a dobrou ventilaci vzduchu + musíte se vejít do váhového limitu (např. u ČSA je to max. váha schrány se zvířetem 8 kg, u Travel Service je to max. váha schrány se zvířetem 5 kg)
Schrána musí být umístěna po celou dobu letu pod sedadlem cestujícího (tj. pod sedadlem před vámi) a zvíře ji nesmí během letu v žádném případě opustit. I proto jsem se zmínila již výše o možnosti podat zvířátku před letem uklidňující lék. Pokud víte, že je váš mazlíček zvyklý na cestování ve schráně (zvykáte ho na to třeba odmala, cestuje v ní často), nebo víte, že je klidný a dobře cesty snáší, nebude toto opatření potřeba. Problém však může nastat ve chvíli, kdy se zvířátku něco na palubě znelíbí a začne ve schráně vyvádět. Ani v takovém případě ho bohužel nesmíte ze schrány vyndat. Abyste mu let alespoň trochu zpříjemnili, nezapomeňte mu dát do schrány:
- jeho oblíbenou hračku (s ohledem na ostatní cestující ne žádnou pískací, ale třeba plyšovou)
- cestovní lahvičku na pití, kterou po tom, co projdete bezpečnostní kontrolou na letišti (security), naplňte vodou (lahvičku seženete ve zverimexu)
- malou deku/polštářek, aby se zvířecí mazlíček cítil ve schráně pohodlně (jako v pelíšku)
Pozn. Každá společnost má svoje podmínky pro odbavování zvířat. Výjimku tvoří záchranářští a policejní psi ve službě a doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením. Tato zvířata se přepravují v kabině letadla přednostně, bez schránky a většinou zdarma.
Pár důležitých tipů:
- Zvířátko bezprostředně před cestou nekrmte, aby se mu během letu neudělalo špatně. Dejte mu něco k snědku s dostatečným časovým předstihem před samotným letem.
- Zjistěte si dopředu, kdy je potřeba přijít se zvířetem na check-in, doporučuji být na letišti nejméně hodinu a půl před odletem letadla.
Co vás čeká přímo na letišti?
- Na odbavení zavazadel (check-inu) vám zváží schránu se zvířetem a zkontrolují, zda splňuje povolený váhový limit. Spolu s vámi zvířátko odbaví.
- Poté vám vřele doporučuji, abyste ještě vyběhli např. s pejskem ven a dobře ho vyvenčili. Je to poslední možnost, kdy se může vyčůrat před samotným letem.
- Na pasové kontrole zkontrolují pas a očkovací průkaz zvířete.
- Na bezpečnostní kontrole (security) zvířátko spolu s vámi také zkontrolují. Kolegyně mi říkala, že si vždy pejska ze schrány vyndá a projde s ním v náručí bezpečnostním rámem (poté ho zase hned vrátí do schrány), aby neprocházel spolu se schránou přímým rentgenovým zářením.
Takže hurááá do toho… Užijte si dovolenou i s vašimi zvířecími miláčky! Přeji vám i vašim mazlíčkům šťastné a pohodové lety 🙂
Užitečné odkazy: