TOP tipy a rady na cesty letadlem (pokračování)

S blížícím se létem dorazila do Čech nová móda 🙂

Jestlipak víte, co teď v cestovatelském světě nejvíce frčí? Jsou to zvídavé letecké otázky 😉 Dovolenková sezóna právě začíná, tak se pojďme pustit do odpovědí. Pro začátek mám pro vás já jednu zvídavou otázku: Schválně … na co se mě lidé nejčastěji ptají, když se dozvědí, že jsem letuška? Co myslíte?

Nebudu vás zbytečně dlouho napínat, jsou to tyto 2 otázky:

 1. Kam všude létáš?
 2. Máš nějaké osobní vychytávky do letadla, když cestuješ?

A protože se tyto otázky stále dokola opakují, rozhodla jsem se vám tu druhou zpracovat do pěkného článku (podrobnější zpracování první otázky zase někdy příště). První díl článku už znáte z minulého týdne (první 3 tipy z letuškovského devatera), dnes vás čeká jeho slíbené pokračování – TOP tipy a rady na cesty letadlem – pokračování. Takže hurááá na další vychytávky:

Tipy na cesty letadlem 2

TIP 4

Vytvořte si svou OSOBNÍ KPZ (krabičku první záchrany) do letadla. Pojměte to formou hry a bude vás to fakt bavit (hlavně to shánění a vybírání mini balení).

Co k tomu budete potřebovat?

 • plastový samouzavíratelný sáček
 • hygienické potřeby v mini balení (seženete např. v DM drogerii)

Jak už jsem psala v tipu č. 3, v kabině letadla je velmi suchý vzduch (vlhkost kolem 10%), proto budete potřebovat především přípravky hydratační.

Takto vypadá má osobní KPZ do letadla:

 1. antibakteriální gel na ruce (50 ml) – naprostá nezbytnost všude na cestách (po použití toalet, před jídlem…)
 2. krém na ruce (30 ml) – po umytí rukou na toaletách (hodně chlorovaná voda, ruce jsou pak vysušené)
 3. balzám na rty (4,8 g) – další nezbytnost, používám v letadle opravdu často
 4. umělé slzy (10 ml) – nutnost pro nositele kontaktních čoček
 5. osvěžující ústní sprej (12 ml) – není nutné komentovat 😉
 6. nosní kapky (10 ml) – na ty nezapomenu nikdy!, jejich důležitost vysvětluji v tomto článku
 7. nosní balzám (19 ml) – příjemný, ale není nutný
 8. zvlhčený ubrousek – hodí se vždy
 9. + několik nastříhaných náplastí

Cestování letadlem-tip 4

Celkový objem kapalin je v mém případě 131 ml, takže má osobní KPZ vždy hladce projde přes bezpečnostní kontrolu na letišti.

Pozn.: Maximální objem tekutin a gelů by měl být 1 litr, každá položka by měla mít do 100 ml, takže to je 10 položek do 100 ml v libovolném samouzavíratelném plastovém sáčku. Já se se vším potřebným vejdu do 1 malého sáčku, který má objem pomalu jen jako 1 běžná položka 👍

TIP 5

Řiďte se heslem „na správné obutí je spolehnutí“ a vezměte si na cestu letadlem ty SPRÁVNÉ BOTY 👞👞

A jaké by měly být? Pohodlné, volnější (širší), co se snadno vyzouvají. V letadle změnami tlaku a delším sezením nohy dost natékají, tak abyste pak byli po příletu schopni odejít z letadla v pohodě po svých 🙂 Plus ponožky s sebou.

Cestování letadlem-tip 5

Tip pro dámy: Pokud cestujete pracovně a musíte mít např. lodičky, vezměte si do kabelky pěkně huňaté ponožky a ty si navlékněte během letu místo lodiček. Nohy vám budou opravdu vděčné, uvidíte.

TIP 6

Co je v letadle pro cestující nejdůležitější? Tedy až po BEZPEČNOSTI, ta je vždy na 1.místě!

Je to POHODLÍ … abyste se cítili během letu komfortně a v pohodě. A můžete pro to sami něco udělat ➡ vezměte si s sebou na palubu letadla šátek (nebo šál, pléd apod.), pásku na oči a špunty do uší. Šátek je neocenitelným pomocníkem v klimatizovaném prostoru, pásku na oči využijete, kdykoli si budete chtít odpočinout/spát a bude vás rušit osvětlení v kabině, špunty do uší vám ztlumí hluk v letadle (nezdá se to, ale v kabině letadla býváte vystaveni průměrně cca 70-80 decibelům) a zároveň budete schopni slyšet hlášení palubního rozhlasu.

Cestování letadlem-tip 6

TIP 7

Zbytečně se na vašem letu NENUĎTE.

Na dlouhých letech vám nejspíš nepostačí pozorovat letušky při práci, nebo se bavit se sousedem vedle vás. A na některých letech nemusí mít funkční audiovizuální systém (filmy, trasu a info o letu…), takže buďte připraveni! A pokud vyloženě nechcete celý let prospat, promeditovat, nebo jen tak koukat z okýnka, vezměte si s sebou pár věcí na ukrácení dlouhé chvíle: křížovky/sudoku, knížku, sluchátka na poslech hudby z mobilu apod.

Cestování letadlem-tip 7

Já si např. s sebou na palubu letadla vždy beru svůj zápisník, abych si mohla ihned zaznamenat nové nápady a pak se o ně s vámi co nejdříve podělit 🙂

TIP 8

Dopravte se na letiště VČAS.

Nechcete přeci, aby vám letadlo uletělo přímo před nosem. Jeden z Murphyho leteckých zákonů o tom praví: „Žádné letadlo nikdy nestartuje načas, pokud ovšem nemáte zpoždění vy a nepotřebujete ještě půlhodinu navíc, abyste svůj let stihli.“ 🙂 Obecně platí, že byste měli být na letišti 2 hodiny před odletem. Je dobré si to pohlídat!

Pro lepší orientaci na letišti v Praze připojuji odkaz na užitečný článek: Už netápu na letišti … vím, odkud letím

A pokud si chcete připomenout, co všechno vás na letišti čeká před odletem, můžete se začíst do tohoto článku: Co vás čeká po příjezdu na letiště … krok za krokem

TIP 9

Líbily se vám mé rady a tipy na cesty letadlem? A rádi byste si početli o dalších vychytávkách? Nebojte, ještě nekončíme… Mám tu pro vás připravené zajímavé pokračování: Jak se v 8 krocích připravit na cestu letadlem

Přeji vám pohodové cestování letadlem … vždy s úsměvem a přehledem 🙂

Lucie Aora
Létání je mou vášní od malička a profesí už 13 let a mým cílem je usnadnit lidem cestování letadlem do té míry, že si ho budou užívat naplno jako já. Můj příběh si přečtěte zde >>