Dárek za vysvědčení? Vymyslet ho těžké není :)

Konec školního roku už netrpělivě ťuká na dveře a vás už asi také napadlo, jak byste asi mohli své dítko odměnit za jeho celoroční snahu ve škole? Čím mu udělat radost za jeho pěkné vysvědčení? A víte co… Co kdybyste neodměnili jen vaše dítko, ale i sebe? Vždyť si to také zasloužíte … po celý rok jste ho podporovali, starali se o něj a stálo vás to energii. Tak proč nepotěšit celou rodinu?! 🙂

Mou vášní je létání, tak asi uhádnete, co vám v tuto chvíli navrhnu 😉 Co byste řekli takovému leteckému zájezdu k moři? Možná jste o tom zatím neuvažovali, nemáte to promyšlené, ale to nevadí – na internetu je teď mraky nabídek leteckých zájezdů, výhodných letenek apod., i na poslední chvíli. Určitě si vyberete dle vaší chutě a preferencí. A dítko může rozbalit balíček, ze kterého na něj vykoukne letenka a obrázek moře, jupííí 🙂

Mimochodem, věděli jste, že s vámi může letět i váš domácí mazlíček a vaše rodina tak bude na dovolené kompletní? Více si o tom můžete přečíst v článku Čtyřnohý vetřelec na palubě.

Dárek za vysvědčení 1

Samotnou koupí letenek se nyní zabývat nebudu, ale nabídnu vám ucelený přehled 10 destinací, do kterých se teď nejčastěji létá a co v které destinaci můžete očekávat. Seřadila jsem vám je abecedně, aby se vám v nich lépe orientovalo:

Egypt

Patří mezi typické dovolenkové destinace po celý rok, létá se do těchto hlavních turistických středisek – Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam. V letních měsících vás mohou zaskočit vysoké teploty (neklesnou průměrně pod 30 stupňů) a to především, vydáte-li se na fakultativní výlet do Káhiry či Luxoru, tam se vyšplhají běžně nad 40 stupňů. Kdo má rád horké a suché klima, tomu se v Egyptě bude líbit, ale nedoporučuji sem cestovat s malými dětmi. A to i vzhledem k odlišným hygienickým podmínkám, než na které jsme zvyklí v Evropě – nejčastější zdravotní komplikací jsou střevní problémy, tzv. faraónova pomsta.

Kanárské ostrovy

Jsou právem nazývány „Ostrovy věčného jara“, je zde stabilní počasí během celého roku, v letních měsících kolem 25 stupňů. Pokud nemáte rádi příliš horké klima, které v létě panuje např. v Egyptě či Tunisku, doporučuji letět sem. Můžete se těšit i na pláže sopečného původu – s černým pískem 🙂 Na výběr jsou ostrovy Tenerife, Fuerteventura, LanzaroteGran Canaria. Milovníci golfu zvlášť ocení zázemí na ostrově Fuerteventura, je to hotový golfový ráj.

Dárek za vysvědčení 2                   Dárek za vysvědčení 3

Kapverdy

Toto souostroví se nachází u pobřeží západní Afriky, jižně od Kanárských ostrovů – cesta letadlem je tedy delší, trvá kolem 7 hodin (pokud se letí přímo). Létá se tradičně na ostrovy SalBoa Vista. Je tu suché, teplé klima a fouká hodně vítr. Dopoledne se vítr rozfouká a většinou pak fouká celý den, proto je to místo vyhledávané milovníky kiteboardingu, opravdu se tu vyřádí. V dovolenkových letoviskách vás čekají krásné pláže s jemným pískem a průzračnou barvou moře. Veškeré informace o ostrově Sal + mé autentické zážitky a postřehy vám přináším v tomto článku: Kapverdy – jak během jediného dne poznat ta nejkrásnější místa, ušetřit a užít si to 🙂

Dárek za vysvědčení 4

Kréta

Přiznám se dobrovolně, že to je zatím má největší láska, můj favorit v letních destinacích 🙂 Dá se krásně propojit odpočinek na pláži s cestováním autem po ostrově, je zde stále co objevovat. Především západ mě okouzlil svými plážemi, najdete tu i pláže s růžovým pískem! Říkám tomu „evropský Karibik“.

Dárek za vysvědčení 5

Kypr

Kypr je rozdělen na 2 části – tureckou (severní část ostrova) a kyperskou (jižní část ostrova), létá se do kyperské části. Je tu poměrně draho oproti jiným destinacím. Pokud zde chcete jezdit i na výlety, stihnete je objet rychle (nejzajímavější místa se všechna nacházejí podél jižního pobřeží). Adolescentům, a asi nejen jim, uděláte zvlášť radost, ubytujete-li se v letovisku Ayia Napa. Je to turistické letovisko vyhlášené svým nočním ruchem – centrum města je plné diskoték, klubů, barů a hospod, žije to tam až do rána. 

Řecké ostrovy

Řeckých ostrovů je nespočet, nejčastěji se létá na těchto jedenáct – Santorini, Skiathos, Korfu, Chios, Kefallonia, Lesbos, Zakynthos, Kos, Karpathos, RhodosSámos. Myslím, že při výběru jednoho z nich pro vaši dovolenou neuděláte chybu. Jsou to kouzelná místa. V letní sezóně na některých z nich může být více turisticky „těsno“ (např. Korfu, Kefallonia, Kos, Skiathos). Doporučuji vám projít si před finálním výběrem více webových stránek a rozhodnout se dle vašich preferencí (chcete/nechcete dělat výlety, máte rádi památky, upřednostňujete místo, kde to více žije, nebo naopak klidnější atd.).

Sardinie

Sardinie je proslulá svou krásnou přírodou a pestrostí krajiny. Dovolenou si zde užijete, ať jste „pasivní“ návštěvníci, kteří rádi tráví čas na jednom místě, nebo návštěvníci „aktivní“, kteří rádi poznávají okolí a podnikají výlety. Můžete se těšit nejen na romantické písečné pláže, ale i drsnější krajinu v horách. Na své si přijdou jak milovníci pěší turistiky, tak i zapálení cyklisté. Je tu celoročně mírnější klima.

Tunisko

Tunisko je, co se týká počasí, podobné jako Egypt – čekají vás teploty nad 30 stupňů. Můžete si vybrat, zda se ubytujete „na souši“ (např. Monastir, Enfidha), nebo na ostrově Djerba. Podle ohlasů od cestujících mohu spíše doporučit Djerbu, je tam prý větší klid a pohoda. Budete-li „na souši“, určitě nevynechejte návštěvu přístavního městečka Port El Kantaoui, mně osobně se tam moc líbilo. Jinak zde opět platí hygienická pravidla jako v Egyptě, mohou vás totiž nečekaně překvapit nepříjemné střevní problémy.

Turecko

Dovolená v této zemi patří mezi ty nejoblíbenější. Turecko je jakýmsi přechodem mezi typicky muslimskými zeměmi (Egypt, Tunisko, Maroko) a Evropou. Užijete si tu návštěvy nespočetných historických památek i přírodních zajímavostí (např. travertinová jezírka Pamukkale). Moře je v létě teplé a teploty vzduchu šplhají průměrně k 35 stupňům.

Další destinace: Bulharsko, Chorvatsko, Itálie, Španělsko + Ibiza, Mallorca, Menorca

Toto jsou další destinace, které můžete pro svou dovolenou využít. Bulharsko, Chorvatsko, Itálie a Španělsko jsou notoricky známé, Ibiza, Mallorca a Menorca už méně. Ibiza, Mallorca a Menorca tvoří Baleárské souostroví. Z těchto 3 ostrovů je dle ohlasů cestujících nejkrásnější Mallorca se svými plážemi s bílým pískem. Služby jsou tu na vysoké úrovni a to je i jeden z hlavních důvodů, proč si vysloužila pozici luxusní destinace. Ibiza je oproti tomu považována za ostrov plážových party a nekončících hudebních vystoupení, na kterou v létě za zábavou vyráží především mládež. Menorca je klidný ostrov oblíbený hlavně u rodin s dětmi.

Tak co říkáte? Jak se vám letní dovolenkové destinace líbí? Mně náramně! Hned bych někam letěla … tedy „nepracovně“ 😉

Dárek za vysvědčení tipMám pro vás ještě jeden soukromý tip: Až se budete rozhodovat, kterou destinaci zvolit a ve kterém hotelu bydlet, najděte si to konkrétní místo na Google Mapy. Zadáte si zde název místa, dáte vyhledat a pak kliknete na okénko vlevo dole s názvem Earth. Zobrazí se vám terénní mapa, na které krásně uvidíte, jak vypadají pláže, okolí hotelu atd. Paráda, viďte?

 

Dárek za vysvědčení 6

Pokud jste si už vybrali cíl vašeho letního dobrodružství, nezbývá než se na něj začít pořádně těšit a také se na něj pěkně, v klidu a pohodě připravit. Ale nebojte, ani teď vás ve štychu nenechám 🙂 Připravila jsem pro vás praktický a jednoduchý návod, jak se v 8 krocích připravit na cestu letadlem, tak abyste na nic nezapomněli a nemuseli se už ničím stresovat.

A pokud máte i tak mírný pocit napětí v žaludku z toho, co vás ještě bude čekat těsně před vaším odletem, není nic snazšího než mrknout na článek Co vás čeká po příjezdu na letiště … krok za krokem.

Přeji vám napínavé chvíle při výběru vaší vysněné dovolené … a užijte si vaši odměnu za vysvědčení na plné pecky 🙂

Lucie Aora
Létání je mou vášní od malička a profesí už 13 let a mým cílem je usnadnit lidem cestování letadlem do té míry, že si ho budou užívat naplno jako já. Můj příběh si přečtěte zde >>