Určitě to také znáte: čeká vás cesta letadlem a při pomyšlení na ni cítíte v břiše takové zvláštní mravenčení…trochu příjemné, ale i kapku nepříjemné. Těšíte se na let, ale zároveň máte mírný stres z toho, co vás všechno čeká ještě před tím, než vůbec vkročíte na palubu letadla. V duchu si přehráváte, jak to bude probíhat na letišti, jakými procedurami budete muset projít a co tam po vás budou chtít…
Abych vám to co nejvíce usnadnila, napsala jsem pro vás tento článek, ve kterém se dozvíte, co vás čeká po příjezdu na letiště v Praze a to pěkně krok za krokem.
Orientace na Letišti Václava Havla Praha je opravdu snadná. Pokud nepoletíte soukromým, či speciálním letem (pro které je určen zvlášť Terminál 3 v prostoru tzv. „Starého letiště“), máte na výběr pouze dva hlavní terminály: Terminál 1 a Terminál 2. Odpověď na otázku, který z nich máte zvolit pro váš let, najdete v článku Už netápu na letišti…vím, odkud letím.
Při příchodu k danému terminálu si všimněte nadpisu Odlety (DEPARTURES)/Přílety (ARRIVALS).
Jakmile vstoupíte do odletové haly, doporučuji vám jako první věc podívat se po velké digitální tabuli s nápisem ODLETY-DEPARTURES a na ní si najít váš let.
Lety jsou na tabuli řazeny pěkně chronologicky dle času odletu, takže si v klidu vyhledejte ten váš (u každého letu je uvedeno: plánovaný čas odletu, destinace, číslo letu, operující letecká společnost, odbavovací přepážka a poznámka). Najdete ho tedy dle názvu destinace, čísla letu a času odletu, které máte napsané na vašem potvrzení rezervace, či na letence. Pokud budete na letišti moc brzy, může se vám stát, že váš let na tabuli ještě nenajdete … nic se neděje, zkuste tabuli zkontrolovat později, nebo se můžete zeptat na daný let přímo na informacích.
Nejdůležitější informací je pro vás v tuto chvíli číslo odbavovací přepážky = check-in (probíhá-li již odbavování vašeho letu, najdete v poznámce na tabuli napsáno: odbavování/check-in). Jakmile zjistíte toto číslo, vydejte se přímo k oné přepážce a nechejte se odbavit. Téma odbavování je samo o sobě rozsáhlé, proto vás jím v tuto chvíli nebudu zbytečně zahlcovat, ale budu se mu věnovat později, v jednom z dalších článků na mém blogu. Dozvíte se v něm pak detailnější informace o tom, jak to na check-inu probíhá a jaké typy odbavení existují.
Po vašem odbavení následují další procedury, které se však mírně liší dle toho, zda odlétáte z Terminálu 1, nebo z Terminálu 2. Jak už jsem psala v tomto článku, je rozdíl mezi lety do zemí schengenského prostoru a lety do zemí mimo schengenský prostor.
Občané všech zemí schengenského prostoru mohou svobodně cestovat v rámci celého schengenského prostoru a překračovat vnitřní hranice na kterémkoliv místě na tzv. „zelené hranici“ bez zdržování a formalit. Totéž platí i pro cizince mající tzv. schengenské vízum opravňující ke vstupu do jedné ze zemí Schengenu – toto vízum jim tedy umožňuje cestovat i do všech ostatních zemí schengenského prostoru. (zdroj: Wikipedia)
V praxi to znamená, že pokud cestujete do/ze zemí schengenského prostoru, nejste povinni procházet pasovou kontrolou. Na letišti v Praze tedy jdete v Terminálu 2 ihned po odbavení na bezpečnostní kontrolu (security control), v Terminálu 1 musíte po odbavení nejdříve projít pasovou kontrolou (passport control) a poté teprve bezpečnostní kontrolou (security control).
Níže vám popíšu detailněji, co vás čeká po odbavení na jednotlivých terminálech. Odlétáte-li tedy z Terminálu 1, postačí vám přečíst si dále v článku odstavec týkající se daného terminálu. To samé platí i v případě odletu z Terminálu 2.
1) Po odbavení se vydejte k pasové kontrole (passport control), která se nachází na protější straně od vstupních vchodů do terminálu. Zde uvidíte zpravidla 3 světelná označení: 1) all passports, 2) občané ČR/občané EU (EU citizens), 3) diplomats/crew. Jako občané ČR zvolte variantu číslo 2) občané ČR/občané EU (EU citizens). Mějte u sebe připravený váš cestovní pas a palubní lístek.
2) Po této kontrole vstoupíte do tzv. tranzitní části, kde jsou vám k dispozici obchody travel value a duty free (bezcelní) s bohatým výběrem známých alkoholických i nealkoholických nápojů a cukrovinek i kosmetiky světových značek. Celkem je na letišti v Praze přes 85 obchodů s nejrůznějším zbožím (značkové oblečení a doplňky – boty, kabelky, kravaty, šátky, bižuterie, šperky, hodinky, kožešinové zboží, sklo, hračky atd.), které jsou standardně otevřeny od 7.00 do 21.00 hodin.
Pozn.: Bezpečnostní pravidla na evropských letištích nijak neomezují prodej parfémů, krémů, nápojů, gelů a jiných tekutin (kromě letů do USA). V případě nákupu výše uvedeného typu zboží v Terminálu 1 bude zboží společně s účtenkou z pokladny vloženo do průhledné bezpečnostní tašky. Nákup takového zboží není omezen jakýmkoliv objemem nebo množstvím. Po opuštění prodejny musí zůstat taška zavřená a neporušená až do příletu do cílové destinace. Lety do USA: V současné době platí dodatečná bezpečnostní opatření na linkách do USA, která neuznávají jednotná bezpečnostní opatření na evropských letištích. Povolený rozsah tekutin a gelů je striktně omezen na 1 opakovaně uzavíratelný průhledný plastový sáček na cestujícího s maximálním objemem 1 litr, ve kterém jsou připuštěna pouze jednotlivá balení do 100ml. (zdroj: Letiště Praha)
V tranzitní části najdete také restaurace, kavárny a jídelní automaty.
Pozor!: Před tím, než se rozeběhnete po obchodech, nebo se půjdete občerstvit do restaurace/kavárny, si vždy zkontrolujte na digitální tabuli váš let: aktuální čas odletu, z jaké brány odlétá (číslo gatu) a zda již nezačal tzv. boarding = nástup do letadla. Mějte na paměti, že ještě budete muset projít bezpečnostní kontrolou, která vás může zdržet.
3) Poslední procedurou je tedy bezpečnostní kontrola (security control), jejímž cílem je identifikovat nebezpečné předměty, které je zakázáno brát na palubu letadla. Zde zkontrolují vaše příruční zavazadlo + veškeré další drobné věci, které máte u sebe (projedou rentgenem) a také vás samotné (projdete bezpečnostním rámem a ještě můžete být zkontrolováni příručním skenerem). O specifikách této kontroly vám povím v některém z dalších článků na mém blogu.
A teď již můžete jít přímo k vaší odletové bráně (gatu).
1) Po odbavení se vydejte k bezpečnostní kontrole (security control), která se nachází na protější straně od vstupních vchodů do terminálu. Jejím cílem je identifikovat nebezpečné předměty, které je zakázáno brát na palubu letadla. Zde zkontrolují vaše příruční zavazadlo + veškeré další drobné věci, které máte u sebe (projedou rentgenem) a také vás samotné (projdete bezpečnostním rámem a ještě můžete být zkontrolováni příručním skenerem). O specifikách této kontroly vám povím v některém z dalších článků na mém blogu.
2) Po této kontrole vstoupíte do tzv. tranzitní části, kde jsou vám k dispozici obchody s bohatým výběrem známých alkoholických i nealkoholických nápojů a cukrovinek i kosmetiky světových značek. Tyto obchody mohou být označeny jako duty free, ale ve skutečnosti daň platíte u všech položek, jelikož Terminál 2 je určen pouze pro lety v rámci schengenského prostoru. Celkem je na letišti v Praze přes 85 obchodů s nejrůznějším zbožím (značkové oblečení a doplňky – boty, kabelky, kravaty, šátky, bižuterie, šperky, hodinky, kožešinové zboží, sklo, hračky atd.), které jsou standardně otevřeny od 7.00 do 21.00 hodin.
Pozn.: V Terminálu 2 jsou prodejny umístěny až za bezpečnostní kontrolou. Po nákupu zboží již cestující neprochází žádnou bezpečnostní kontrolou, takže není nutné nákup balit do bezpečnostní tašky. Pozor však při tranzitu. Pokud ve stejný den cestující přestupují na jiném letišti na další let, je nutné nákup zabalit do bezpečnostní tašky (viz postup v případě prodeje v Terminálu 1), aby nedošlo k zabavení nákupu při bezpečnostní kontrole na dalších letištích při přestupu. (zdroj: Letiště Praha)
V tranzitní části najdete také restaurace, kavárny a jídelní automaty.
Pozor!: Před tím, než se rozeběhnete po obchodech, nebo se půjdete občerstvit do restaurace/kavárny, si vždy zkontrolujte na digitální tabuli váš let: aktuální čas odletu, z jaké brány odlétá (číslo gatu) a zda již nezačal tzv. boarding = nástup do letadla.
A poté již můžete jít přímo k vaší odletové bráně (gatu).
Pokud vás před letem přepadne mravenčení v břiše, tak věřím, že od teď to bude už jen mravenčení příjemné…z radostného očekávání vašeho odletu 🙂
Užijte si vzrušujícího prostředí letiště a budete-li mít chuť, pochlubte se mi tím, jak jste vše krásně zvládli, na mail: luci@jaletim.cz Těším se na vaše příběhy a zážitky! 🙂